Kızılay, 156. yaşını kutluyor

Kızılay, 156. yaşını kutluyor

TARİHİNDEKİ İYİLİKLERLE BÜYÜYEN  KIZILAY 156 YAŞINDA

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan ve o günden bugüne yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerinin her zaman yanında olan Türk Kızılay, bugün 156’ncı yılına girmenin haklı gururunu yaşıyor.

Türk Kızılay Edremit Şube Başkanı Himmet Bora yaptığı açıklamada “Tarihinden taşan iyilik hikayeleriyle bir buçuk asırdır ihtiyacı olanların yanında olmanın gururunu yaşayan Türk Kızılay bugün 156 yaşında. Türk Kızılay, kurulduğu 11 Haziran 1868’den bu yana, değerli bağışçılarımızın da katkılarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde insani yardım faaliyetlerine liderlik etmektedir” dedi.  

Yaraları sarmak ve hayatlara dokunmak için çalışarak ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılay’ın el uzatılmadık yer bırakmadığının altını çizen Başkan Bora “Yardım faaliyetleriyle ihtiyaç sahiplerine yanında olduğunu hissettiren Kızılay, gelir kapısını kaybetmiş esnafın dükkanını yeniden işler hale getirmesine, çiftçinin yeniden ekip biçerek üretmesine katkı sağlıyor. Afete hazır bireyler yetiştiriyor, savunmasız gruplara nasıl destek olunacağını öğretiyor. Sağlıklı yaşlanarak daha konforlu bir ömür yaşanacağını gösteriyor. Kızılay’ın temel ihtiyaçların karşılanması noktasında da çok çeşitli yardım programları bulunuyor. Kızılay Butikler ihtiyaç sahiplerinin kendi beğendiği kıyafeti almasını sağlıyor. Nakdi destekler ve gıda yardımları mutfak ihtiyaçlarını karşılıyor. Gönüllüler, yaşlı ve dezavantajlı grupların hayatlarına renk katıyor. Ülkenin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için titiz bir çalışma yürütülüyor. Gençlere yurt hizmeti veriliyor, gençlik kamplarında misafir ediliyor. Aşevlerinde kaynayan kazanlar sıcak yemek oluyor. Yurt genelinde ulaşılmayan yer kalmaması için “Aynı Hilalin Altında” konumlandırılan Kızılay şubeleri ile dünyanın farklı coğrafyalarındaki daimi delegasyonlar sayesinde el uzatılmayan yer bırakılmıyor” diye konuştu.

Deprem bölgesinde iyileştirme çalışmaları sürüyor

Sosyal yardım ve güçlendirme faaliyetlerinin yanında afetlerde de ilk andan itibaren destek veren Kızılay’ın Kahramanmaraş depremlerinin etkilediği bölgede iyileştirme faaliyetlerini sürdüğünü de söyleyen Başkan Himmet Bora “Afet sonrası iyileştirme faaliyetlerini yürütmek üzere depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Osmaniye ve Gaziantep olmak üzere 6 ilde Toplumsal Hizmet Merkezleri kuran Kızılay, bu merkezlerle afetzedelerle doğrudan temas ediyor. Bölgede nakit temelli destek programları da yürüten Kızılay, bugüne kadar toplamda 525.933 haneye 2.6 Milyar TL’lik nakit yardım sağladı. İlk fazı tamamlanan Esnaf ve Çiftçi Programları ile toplamda 48 Milyon TL ile 600 esnaf ve 860 çiftçimizin geçim kaynağına destek sağlanırken ikinci faz esnaf desteği ödemelerine de başlandı. İkinci faz ödemeleriyle 3585 esnafa toplamda 98.9 milyon TL’lik destek sağlandı. Kızılay 100. Yıl Kütüphanelerinde de gençlere ders çalışma ortamı sağlanırken psikososyal destek ekipleriyle ise eş zamanlı olarak ruh sağlığı ve psikososyal destek çalışmaları yürütülüyor” dedi.

Kızılay Gazze’deki Çatışma Mağdurlarının Yanında

Milletin dayanışma ruhuyla Gazze’deki çatışma mağdurlarına destek olmak için çalışan Kızılay, uçaklar, iyilik gemileri ve bölgeden temin edilen tonlarca yardımı bölgeye ulaştırdığını ifade eden Başkan Bora, “Refah bölgesindeki çatışma ortamı nedeniyle Gazze’deki aşevini Deyr Belah bölgesine taşıyarak yeniden işler hale getiren Kızılay, günde 15 bin kişiye sıcak yemek sağlıyor. Gazze’ye alternatif yollardan insani yardım ulaştırılması için ise tüm muhataplarla görüşen Türk Kızılay, Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir” dedi.

Başkan Bora sözlerine şöyle devam etti:

Gönüllülerimiz Kızılay’ın Gücüne Güç Katıyor

Kızılay’ın gönüllü çalışmalarını sistemli bir şekilde yürüttüğü platformu gonulluol.org, 4 yılı aşkın süredir, gönüllü ekosistemine yön veriyor. Bu sistemle 330 binden fazla Kızılay gönüllüsü, gönüllülük ve insani yardım çalışmalarına katılmaya hazır olduğunu beyan ediyor. Dünyada başarılı bir örnek olan Kızılay’ın gönüllülük platformuyla 70.000'den fazla gönüllü 540.000'in üzerinde insani yardım faaliyetinde aktif olarak rol aldı.

Kan Bağışçıları Kızılay’la Hayat Veriyor

Ülkenin kan ihtiyacını karşılamak için görevlendirdiği yaklaşık 4.000 çalışanıyla her gün 300 noktada kan bağışı alan Kızılay, yılın ilk 5 ayında 1.193.394 ünite kan rakamına ulaştı. Aldığı kan bağışlarıyla yaklaşık 1200 hastanenin kan bileşeni ihtiyacını karşılayan Kızılay, Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının tamamını gönüllü ve güvenli kan bağışçılarından sağlamayı hedefliyor. Kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana “Türkök Projesi” yürütülüyor. Kan gibi hayati öneme sahip Türkök projesinde yaklaşık 1.100.000 kişi aktif kök hücre bağışçısı bulunuyor.

Bizlere destek olan tüm bağışçılarımıza ve Kızılay’ın her kademesinde görev alarak gece gündüz insani yardım faaliyetlerimize destek olan gönüllülerimiz ve  çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Ayrıntılı fotoğraflara aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/korfezdehaber

www.facebook.com/balikesirkorfezdehaber
https://www.facebook.com/groups/korfezdehaber

https://twitter.com/korfezdehaber

https://www.instagram.com/korfezdehaber/

https://www.facebook.com/korfezdehaberajansi

https://www.youtube.com/@KorfezdeHaberTR

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2024, 12:07

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER