Hazineye ait 12 dönümlük arazinin satışına halk büyük tepki gösterdi

Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, bölge halkının tepkisinin büyük olduğunu belirterek satışın iptali için mahkemeye gittiklerini açıkladı.

Hazineye ait 12 dönümlük arazinin satışına halk büyük tepki gösterdi

Balıkesir’in Gömeç ilçesine bağlı Karağaç Mahallesi sınırları içindeki Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait 12 dönümlük arazinin satışına halkın tepkisi büyük oldu.
Artur-Karağaç yolu üzerinde ve dört tarafı da yollarla çevrili üçgen biçimindeki 12 dönümlük arazinin 1 milyon 250 bin lira gibi düşük bir bedelle ihaleye çıkarılmasına tepki gösteren yöre halkı, Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’ın başlattığı hukuk savaşına tam destek verdi.
Satışı yapılmak istenilen arazinin önünde toplanan yöre halkı, söz konusu alanın sosyal ya da sportif tesisi kurulmasını ve halkın hizmetine sunulmasını talep eden Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’ın öncülüğünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


Eyleme; Gömeç Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin Gazi Pişgin, Senay Çankaya, Gömeç Kent Konseyi Başkanı Ali Rıza Targay, Karağaç Mahallesi Muhtarı Fahri Türk, Gömeç Çiftçi Malları Koruma yönetim ve personeli ile çok sayıda vatandaş da destek verdi.

Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam yaptığı açıklamada, Bütünşehir Yasası kapsamında Karaağaç beldesinin Gömeç’in bir mahallesi haline getirilmesinin ardından söz konusu alanın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredildiğini kaydederek, “Bizden önceki yönetim bu araziyi TOKİ’nin tesisleri için talep etti ve bu hakkı da aldı ve burası TOKİ’nin kullanımına tahsis edildi. Şu anda burası her ne kadar TOKİ’ye tahsis edilmiş olsa da aslında hazineye ait. TOKİ bu araziyi ancak kamu hizmeti için kullanabilir. Çünkü bu arazinin tapusunda böyle bir şerh vardır.” dedi.

Söz konusu 12 dönümlük arazinin 1 milyon 250 bin lira muhammen bedel karşılığında satışa çıktığını belirten Başkan Himam, “Oysa sanırsınız ki, bu arazinin hemen yanı başından geçen Artur-Karaağaç yolu burada yok ve biz dağın başında zeytinliklerin ortasındayız. Çünkü ancak öyle bir yerde 12 dönümlük bir zeytinlik 1 milyon 250 bin lira bedelle satılabilir. Oysa burası çok daha fazla eder. Gerçi bu satış açık arttırma usulüyle olacak. Fakat satışın sonunda özel bir şirket ya da şahıs bu mülkün sahibi olacak ve satışı TOKİ yaptığı için bu iş belediye ile ilgili olmayacak. Birde şu anda bu araziyi TOKİ’nin satıyor olması, bu paradan belediyenin hiçbir şekilde pay alamayacağı anlamına geliyor. Bunun dışında zaten tapuda şerh var. TOKİ eğer bu araziyi TOKİ hizmetleri için kullanmıyorsa, satamaz. Yani bu arazi hazineye geri döner.” ifadelerini kullandı.
Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam yaptığı açıklamada, satış öncesinde ihalenin iptali için dava açtıklarının altını çizerek, “Çünkü biz buranın satılmasını ve bu ihaleyi istemiyoruz. Burası bu yörede yaşayan insanlara halı saha, kapalı spor salonu, mümkünse yüzme havuzu, hatta bir aquapark gibi sosyal tesislerle hizmet vermesini istiyoruz. Ama burasının bir gecekonduya dönebilecek şekilde özel bir şâhısa peşkeş çekilmesini istemiyoruz.” diye konuştu.


Gömeç Belediye Başkanı olarak kendisinin ve belediye yönetimindeki hiç kimsenin söz konusu alandan rant sağlamak gibi bir amaçlarının asla olamayacağını vurgulayan Mehmet İrem Himam şöyle devam etti;
 “Tam tersi biz bu satışa ve buranın özelleştirilmesine karşıyız. Ama bu satışın yapılmasını isteyenler şu an burada değiller ve bu konuda çok bariz bir şekilde ağızlarını bile hiç açmadılar. Oysa yanlışlıkla Gömeç Belediyesi olarak ben burayı satıyor olsaydım, kıyamet kopardı. Bu bağlamda şunu çok merak ediyorum; burasının satılması konusunda ağzını bile açmayanlarla, özellikle de Karaağaçlı hemşerilerim, bu yörenin sokaklarında söz konusu satış gerçekleşirse o utançla nasıl dolaşacaklar çok merak ediyorum.”

Eski başkan Namık Doğan Adatepe'de destek verdi

Basın açıklamasının ardından söz alan Karağaç’ın Bütünşehir yasası öncesindeki ilk belediye başkanı Namık Doğan Adatepe de söz konusu arazinin kendi belediye başkanlığı döneminde belediye katıldığını kaydederek “Burada imar alanı yok. Biz burasını spor alanı olması için tahsis etmiştik. Ben 70 yaşındayım. 60 yıldır bu bölgede ne olup bittiğini çok iyi bilirim. Bugün bu arazinin TOKİ aracılığıyla gizlice satışa çıkaran şahıslar bugün burada olmalıydılar. Halkın haberi olmadan burayı TOKİ’ye devredenler, aynen halkın haberi olmadan bu alanı belediye devretmeleri lazımdı. Biz buraya zamanında sahip çıkamadık o dönemin belediyesi olarak. 12 dönümlük bu arazi konusunda ben önce Artur Tatil Sitesi yönetimini suçlamak isterim. Burası bizim malımız. Karaağaç’ın öz malı. Bizler bu alanda büyüdük. Burada hayvanlarımızı yetiştirdik. Şimdi bu insanlara yazık değil mi? TOKİ burada konut yapamadı. Çünkü kat mülkiyeti yasasına takıldı. Çünkü söz konusu yasa kapsamında burada yapılacak binaların boyu 6 buçuk metreyi geçemezdi. Bu da TOKİ’nin işine gelmedi. Gelmeyince de bugün burasının satışını yapmaya kalktılar. Bu satış gerçekleşirse ne olacak; yap-işlet-devret modeliyle birine devredecekler ya da halkın öz malını birine satacaklar. Ben buradan Artur Sitesi yönetimine de sesleniyorum. Gelin Karaağaç halkıyla birlikte Gömeç Belediyesi’ne bu alanın devrini sağlayalım. Belediye de burada halkın hizmeti için sosyal tesisler kurabilsin. Çünkü bu yörenin insanı Artur Sitesi’nin içindeki sosyal ve sportif tesislerden yararlanamıyor. Bari burada bu kompleksler oluşturulabilsin” dedi.


Karaağaç Mahallesi Muhtarı Fahri Türk ve Gömeç Kent Konseyi Başkanı Ali Rıza Targay da söz konusu alanın birilerine rant alanı haline getirilmemesi için Gömeç Belediyesi ile mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerinin mesajını verdiler.
Öte yandan konuyla ilgili AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ile Ak Parti Gömeç İlçe Başkanı Eşref Uslu’nun da önümüzdeki günlerde açıklamalarda bulunması bekleniyor. (Suat Salgın- Bekir Terzioğlu)


 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 19:26

Körfezde Haber®

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER