Makedonca eğitime devam

Makedonca eğitime devam

Ege Makedonya Göçmenleri Derneği (EGEMAKGÖÇ) Makedonca dil eğitimi kursları aralıksız devam ediyor.

Dernek Başkanı Mustafa Kemal Uzunkaya, dernek üyelerine ve Makedonya’da eğitim görmek isteyen öğrencilere yönelik olarak düzenlenen kursların beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü söyledi.

Uzunkaya, “Amacımız toplumumuza faydalı olmak Makedonca öğretmenimiz Kamuran Arslanovski bu konuda çok değerli bir eğitmen. Etüt çalışmamız Cumartesi günü 2 saat olarak devam ediyor" dedi.

Dernek olarak topluma neler verebilecekleri düşüncesinden hareketle yola çıktıklarını belirten Başkan Mustafa Kemal Uzunkaya şunları söyledi:

“Makedonca konuşamayan ya da konuşup yazamayan hemşehrilerimizin olduğunu gördük. Ayrıca son yıllarda K.Makedonya’ya üniversite eğitimi için giden çok sayıda gençlerimizin olduğunu biliyoruz, onlara da bir katkımız olsun düşüncesiyle, Makedonca konuşma, yazma ve gramer olarak etüt çalışmasını başlattık."

Kurslara gösterilen yoğun ilginin kendilerine fazlasıyla memnun ettiğini dile getiren Uzunkaya şöyle devam etti:

"Etüt çalışmaları yaklaşık yedi aydır sürüyor, kurs sekiz aylık bir süreyi kapsıyor bir ay sonra bu eğitim sezonu bitecek. Üyelerimize ve Makedonya sevdalısı dostlarımıza kültürümüzü unutturmamak için çalışmalarımıza büyük bir heyecanla devam ediyoruz. Karşıyaka Belediyesi’nin Nergiz Mahallesi’ndeki eğitim salonunda etüt çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Derneğimize salonu tahsis eden bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan dönemin Karşıyaka Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay’a çok teşekkür ediyoruz."

Makedonca eğitmeni Kamuran Arslanovski, "Sekiz aylık kurs süresinin yaklaşık yedi ayına geldik bu süreçte kursa ilk katılım sayısı bir hayli fazlaydı çünkü Karşıyaka'nın dışında diğer ilçelerden de kursa katılan hemşerilerimiz vardı. Şimdi sayımız biraz azaldı bizim amacımız öncelikle Makedonca alfabesini ve yazmasını öğrenmelerini sağlamak ikinci aşamada konuşma pratiği olacak. Konuşma pratiği çalışmalarımız da yeni dönemle başlayacak. Kurs bitiminde kursiyerlerimizden ricam şu olacak her gün yazma çalışması yapsınlar yoksa unuturlar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2024, 14:52

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
banner144
SIRADAKİ HABER