Vali Şıldak Manyas İlçesinde Kapsamlı Bir Program Gerçekleştirdi

Vali Şıldak Manyas İlçesinde Kapsamlı Bir Program Gerçekleştirdi

Vali Hasan Şıldak, İlçe programları kapsamında toplantı yapmak, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Manyas İlçesinde gün boyu süren bir program gerçekleştirdi.İlçelerde yaptığı programlarla çalışmaları yerinde görmeye, varsa sorunları alanda tespit ederek çözüme ulaştırmaya özen gösteren Vali Şıldak Manyas İlçesindeki temaslarına Bölge, İl ve İlçe Kurum Müdürleri ile muhtarların katıldığı toplantıyla başladı. 

Merkez Çarşı Camii Toplantı Salonunda yapılan toplantıda İlçede yürütülen çalışmalar, projeler, ihtiyaçlar ve talepler görüşüldü. Manyas Kaymakamı Koray Çelik ve Belediye Başkanı Tarcan Barçın’dan İlçeyle ilgili genel bilgileri alan Vali Şıldak toplantıya katılan Kurum Müdürlerinden İlçedeki sorumluluk alanlarında yapılan çalışmalarla ilgili açıklamaları dinledi. 

Devletle vatandaş arasında adeta bir köprü olan muhtarlar tarafından talep ve ihtiyaçların bizzat ilgili kurumların temsilcilerine iletilip önceliklendirilmesiyle sonuca ulaşması için Vali Şıldak başkanlığında yapılan toplantıda birçok konu ele alındı. Eğitimden sağlık hizmetlerine, tarım ve hayvancılıktan sportif faaliyetlere kadar bir çok konunun görüşüldüğü toplantıda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmasıyla vatandaşlara hizmetlerin hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırılması amaçlandı.

Karşılıklı görüşmelerin yapıldığı ilçe değerlendirme toplantılarına önem veren Vali Hasan Şıldak, mahallelerinde yaşadıkları sorunları aktarmaları için mahalle muhtarlarına söz verdi. Şıldak, değerlendirme toplantıların sonuç odaklı çalışmalar için çok verimli olduğunu söyledi. Vatandaşın sözcüsü olan muhtarların her türlü talebini dinleyen Vali Şıldak, sorunların çözüme ulaşması yönünde çalışmaların yapılacağını belirtti.

Toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede toplantının verimli geçtiğini ifade etti. Şıldak, “Manyas; 18 bin nüfusa sahip, 50 mahallesiyle, daha çok tarımın hakim olduğu, özellikle son yıllarda pirinç üretiminin ön plana çıktığı bir ilçemiz. Bunun yanı sıra, mısır, domates ve hayvancılık da geçim kaynakları arasında yer alıyor. Bir adet yüksekokulumuzda önemli sayıda öğrencimiz okuyor.” dedi.

Manyas denilince herkesin aklına Manyas Kuş Cenneti geldiğini ifade eden Vali Şıldak, "Kuş Cenneti marka değere sahip. Gölün büyük kısmı Bandırma sınırlarında fakat teknik ismi artık Manyas Kuş Cenneti olarak yerleşmiş durumda. Ayrıca Manyas'ta sulama oranının bir hayli yüksek olduğunu ve sulanabilir arazilerinin yüzde 60 gibi büyük kısmının sulandığını görmekteyiz. Bu devlet yatırımı olarak buraya verilen büyük bir imkandır. Çiftçimiz bunu iyi değerlendirmeli. Hem sulama konusunda hem de toplulaştırma konusunda Devlet Su İşlerimizin güzel işler yaptığını ifade etmek istiyorum." diye konuştu. 

TOKİ konutlarının İlçede büyük bir imkan sağladığına değinen Şıldak, "Gençlik merkezimiz büyük bir hizmet. Gençlerimize, kendini genç hisseden insanlarımıza kısa zaman sonra hizmet vermeye başlayacak. İki yıl içinde tamamlanmasını planladığımız Hükümet Konağı da önemli bir yatırım olarak İlçemize kazandırılacak. Yakından  takip ettiğimiz iki çalışma var. Bunlardan biri organize sanayi ile ilgili. Tabii tarım OSB'ler, ihtisas OSB'ler çok zorlu süreçler. Manyas'ta sanayi sitesi girişimi çok yerinde bir girişim. Bunu destekliyoruz ve takibini de yapacağız. İlçemizde fiili kapasiteyle 50 yatağa kadar çıkarılabilecek hastane, aile sağlığı merkezi, acil sağlık hizmetlerinin yürütüleceği 112 Merkezi, çok kısa sürede  hayata geçirilecek sağlık yatırımları olacak" şeklinde belirtti. 

Manyas Gölünün bölgenin turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Şıldak, "Ben Kuş Cennetini ilk geldiğimde donatımın çok yetersiz olduğunu, gelen ziyaretçilerin oturacak bir alanı bile bulunmadığını gördüm ve üzüldüm. Hızlı bir şekilde Milli Parklar buraya yatırım takviyesinde bulundu. Bu yıl artık bunun büyük bir kısmı bitecek. Seneye de oradaki çalışmaların çevre düzenlemesi dahil tamamının bitmesi gerekiyor. Sadece Kuş Cenneti Milli Parkı'nın içerisi değil dışarıdaki köylerimizin de fayda sağlayacağı şekilde gölün çevresini de turizme dahil etmemiz lazım. Bu konuda çalışmaları yakından takip ediyorum. Çünkü Balıkesir dendiğinde ilk akla gelen Manyas Kuş Cenneti diye bir şey var. Buranın turizme kazandırılmasını çok önemsiyoruz." şeklindeki sözleriyle Kuş  Cennetiyle turizm hareketliliğinin artacağını dile getirdi. 

Muhtarların kurumların yürüttüğü çalışmalardan haberdar olmaları açısından İlçe Değerlendirme Toplantılarının önemli olduğuna vurgu yapan Şıldak, "Kurumlarımızla sizleri birebir dinleyerek taleplerinizi aldık. Ben kurumlarımızın vatandaşımıza ve özellikle muhtarlarımızla yüz yüze çalışmasını çok önemsiyorum. Bu şekilde bütün ilçelerde bu toplantılarımızı yapıyoruz. Sizlere de kapımızın her zaman açık olduğunu ifade ediyorum. Her salı günü muhtarlarımız bize randevu almadan öğleden önce gelebilirler, görüşebilirler. Yine kurumlarımızın da kapısı sonuna kadar açık. Önemli olan ülkemizin gelişmesi, köylümüze de şehirde oturana da iyi hizmet sunulmasıdır." şeklinde ifade etti. 

Manyas İlçesinde pek çok ciddi yatırımının devam ettiğini ve planlandığını belirten Vali Şıldak, "Ülkemizin aynı zamanda terörle mücadele ettiğini hiç unutmamak lazım. Baktığımız zaman çevremiz bir ateş çemberiyle çevrili durumda. Bu mücadeleler bitmiyor. Ama devletimiz geniş imkanlarını böyle zor durumlarda bile kullanıyor, yatırım yapıyor. Sağlıkta, sporda, eğitimde, tarımda faaliyetler hiç durmuyor.  Bu yüzden birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza ederek, huzurumuzu bozacak hiçbir gelişmeye izin vermeden ülkemizin gücüne güç katmak için hep birlikte çalışacağız." sözlerini kullandı.

Toplantının ardından Manyas İlçesindeki programına devam eden Şıldak, Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Vali Şıldak, Balıkesir’in eğitim üssü olma yolundaki anahtarı olan BİGEP kapsamında anaokulundan liseye her kademeden öğrencilerle bir araya gelmeye özen gösteriyor. Anadolu Lisesinde atölyelerde ziyaret ettiği öğrencilerle sohbet eden Şıldak hayvan sağlığı alanında derslerini pratik yöntemlerle pekiştiren öğrencilerin tedavi ettikleri köpeğin durumu ile ilgili bilgi aldı. Meslek liselerinin kalifiye iş gücünde önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Şıldak, Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin gıda laboratuarı, çocuk gelişimi atölyesi, sanat uygulama atölyesi ve müzik atölyesini gezdi. Müzik atölyesinde müzik öğretmeni ve öğrencilerin müzik dinletisi Vali Şıldak’ın yoğun programında kısa bir mola oldu. Ziyaretinde öğretmenlerle de bir araya gelen Şıldak, Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin farlı alanlarla yeteneklerini ön plana çıkaran, kendini geliştirmeye hevesli öğrencilerle dolu olduğunu söyledi. Öğretmenlere topluma faydalı ve saygılı öğrenciler yetiştirdikleri için teşekkür etti.

Programlarında yaptığı mahalle ziyaretlerinde yoğun ilgiyle karşılanan Şıldak 7’den 70’e vatandaşla bir araya geliyor. Vali Şıldak ilçedeki programında okul ziyaretinin ardından Eski Manyas Mahallesine gitti. Mahalle sakinlerinin talep ve ihtiyaçlarını dinleyen Vali Şıldak, vatandaşlarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Şıldak, beraberindeki kurum müdürlerinden vatandaş tarafından iletilen ihtiyaçlar hakkında bilgi aldı. Taleplerin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi. 

Şehit ailelerini her fırsatta ziyaret eden, onlarla yakından ilgilenen Vali Şıldak Manyas İlçesindeki yoğun programında da şehit ailelerini yalnız bırakmadı. Şehitlerin emanetleri ve gazilerin her zaman yanında olan Şıldak Şehit Polis Memuru Cem Genç’in ailesini ziyaret etti. Ziyaretinde aile ile bir süre sohbet eden Şıldak, ziyaret anısına şehidin fotoğrafının ve bilgilerinin bulunduğu tabloyu takdim etti. Şehidin ailesi Vali Şıldak’a ilgi ve alakalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

İlçe programlarında Balıkesir'in ticaretine ve istihdamına önemli katkılar sağlayan işletmeleri de ziyaret eden Şıldak, Ünal Çiftliği ve Makarna Manyas İşletmelerini ziyaret etti. Firmaların üretim alanlarını gezen Şıldak, işletmenin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Balıkesir'in ekonomisini güçlendiren işletmelerin çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Programın son durağı ise Vali Şıldak’ın çok önem verdiği Kuş Cenneti oldu. Vali Şıldak, Kuş Cenneti Milli Parkının şartlarının iyileştirilmesi için yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Göç eden 266 kuş türüne ev sahipliği yapan Kuş Cennetinin Vali Şıldak’ın da yakından takip ettiği yenileme çalışmaları tamamlandığında Balıkesir turizmine bir canlılık getirmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2022, 14:54

Bekir Terzioğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER