İnegöl’de armut hasadı başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde armut hasadı başladı. Bu sene rekolteden yüzü gülen çiftçiyi fiyatlar üzdü.İnegöl’den Türkiye´nin çeşitli illerine gönderilen Santa Maria cinsi armudun hasadı başladı. Çeltikçi köyünde bin 200 dönümlük...

İnegöl’de armut hasadı başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde armut hasadı başladı. Bu sene rekolteden yüzü gülen çiftçiyi fiyatlar üzdü.

İnegöl’den Türkiye´nin çeşitli illerine gönderilen Santa Maria cinsi armudun hasadı başladı. Çeltikçi köyünde bin 200 dönümlük alanda armut yetiştirilirken, rekolte üreticiyi sevindirdi. Çeltikçi Muhtarı Rıdvan Uslu, rekoltenin bu sene çok iyi olduğunu, fakat fiyatların istenilen seviyede olmadığını ifade etti. Uslu, “Armut hasadı başladı. Bu sene yağışların bol olması rekolteyi artırdı. Yüzde 10 oranında bir rekolte artışı var. Aynı zamanda mahsul çok kaliteli. Fakat fiyatlar çiftçinin maliyetini karşılamıyor. Kilosunu 1.2 ila 1.6 TL arasında satmak zorunda kalıyoruz. İlaç, gübre ve mazot parasını ancak karşılar gibi duruyor. Buna da şükürler olsun. Çiftçiler olarak şükretmesini bilen insanlarız” diye konuştu.

Geçen haftaki yağmurun armuda biraz zarar verdiğini anlatan Uslu, “Bin 200 dönem alana armut ekili. Her dönümden ortalama 3 ton armut bekliyoruz. Bu seneki rekoltemiz 4 bin ton civarında olur. Rekoltemiz Allah’a şükür iyi. Önceki yıllarda Rusya’ya armut ihracatı yapardık. Son üç yıldır yapamıyoruz. Bu yıl ihracat olmasını bekliyoruz. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER